Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt gotówkowy?

Wybór kredytu gotówkowego zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb. Dla części osób największą zaletą będzie niski koszt, z kolei dla innych atutem będzie możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy. Czym zatem powinien charakteryzować się najkorzystniejszy kredyt gotówkowy?

Co dokładnie należy wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?

Zdecydowana większość osób podejmuje decyzję o wzięciu kredytu w banku, w którym posiada konto. Wychodzą oni bowiem z założenia, że przez długoterminową współpracę bank będzie wstanie przedstawić im najkorzystniejszą ofertę na rynku. Niestety nie jest to zawsze prawda. Oczywiście banki oferują stałym klientom lepsze warunki niż nowym, jednak bardzo często zdecydowanie korzystniejszą ofertę można uzyskać w innym banku. Rekomendowane jest zatem przeanalizowanie przynajmniej kilku ofert, by znaleźć najkorzystniejszy kredyt gotówkowy, przed ostatecznym podjęciem decyzji o podpisaniu umowy. Sprawdź również jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt na samochód.

Porównywarka kredytu gotówkowego – co brać pod uwagę

Należy mieć świadomość, że nie można dokonywać porównania ofert poszczególnych kredytów tylko i wyłącznie na podstawie oprocentowania kredytu czy też stawki RRSO. Koszty ubezpieczeń dodawanych do kredytu czy prowizja mogą być zdecydowanie wyższe w porównaniu do odsetek. Rekomendowane jest zatem porównywanie ofert kredytów gotówkowych na bazie całkowitego kosztu kredytu. Składają się na niego:

  • Odsetki – ich wysokość będzie zależna od oprocentowania kredytu. W zdecydowanej większości przypadków będą rosły, gdy nie będą spłacane w terminie,
  • Prowizja za udzielenie kredytu – jest to opłata jednorazowa, która jest pobierana przez bank już w momencie uruchomienia pożyczki albo kredytu. W niektórych banków należy ją zapłacić z własnych środków, z kolei w innych jest doliczana do zadłużenia w wypłaconym kredycie. Warto wiedzieć, że wysokość prowizji może wynosić od 0 do nawet 20%/,
  • Ubezpieczenie kredytu – podwyższa koszt kredytu gotówkowego o składki ubezpieczeniowe. W ten sposób ubezpieczyciel spłaci zadłużenie w przypadku np. utraty pracy. Może mieć ono wyższą stawkę w sytuacji kiedy osoba starająca się o kredyt gotówkowy ma umowę zlecenie.
Standard