Czym jest pożyczka pozabankowa?

Istnieje wiele instytucji, w których możemy uzyskać pożyczkę finansową. Najbardziej znaną jest oczywiście bank. Warto jednak wiedzieć, że z łatwością pożyczymy pieniądze również w innym miejscu – są to firmy pożyczkowe. Ich oferty cieszą się coraz większą popularnością, przede wszystkim dlatego, że uzyskanie w nich pożyczki jest dużo prostsze.

Są one szybkie i łatwo dostępne – wniosek można złożyć przez internet, nie trzeba więc nawet wychodzić z domu. Poza tym pieniądze mogą otrzymać osoby, które nie mają regularnych przychodów, bo np. rozliczają się na podstawie umowy zlecenie, czy umowy o dzieło. Przeważnie nie trzeba też dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów, poza dowodem osobistym – stąd nazwa „pożyczka na dowód”. Istnieją nawet pożyczki dla osób bezrobotnych oraz tzw. pożyczki bez BIK (bez sprawdzania historii kredytowej danej osoby w bazie Biura Informacji Kredytowej).

Czym zatem jest pożyczka pozabankowa i dla kogo będzie najlepsza ? Jest to alternatywa dla kredytu, czy pożyczki udzielanej w banku. Może ona być udzielona krótko- lub długoterminowo. Kwota pożyczki jest zazwyczaj niewielka, choć można znaleźć również takie, które opiewają na większe sumy. Ze względu na wszystkie te udogodnienia pożyczka pozabankowa jest jednak dużo droższa, niż ta zaciągnięta w banku. A to dlatego, że istnieje dużo większe ryzyko niespłacalności.

Podstawowe rodzaje pożyczek pozabankowych to:
1. chwilówka: są to kwoty rzędu 200-3000 zł udzielane na 15-60 dni;
2. pożyczka ratalna: uzyskamy od 1000 do 10000 zł na 10-24 miesiące;
3. pożyczka hipoteczna: udzielana jest pod zastaw nieruchomości;
4. pożyczka lombardowa, czyli pod zastaw różnego rodzaju dóbr materialnych (biżuterii, elektroniki i innych wartościowych przedmiotów);
5. pożyczka społecznościowa: udzielana w specjalnych portalach pożyczek społecznościowych, przez osoby prywatne lub firmy.
Zwracając się do jakiejkolwiek instytucji o pożyczkę pozabankową, warto wziąć pod rozwagę wszystkie zalety i wady takich pożyczek i dobrze przemyśleć, czy taka opcja będzie dla nas najlepsza.

Standard