Decyzja o kredycie

Decyzja o wzięciu kredytu jest dla wielu rodzin jedną z najtrudniejszych życiowych decyzji, ponieważ na wiele lat zmieni domowy budżet. Bardzo często taka decyzja jest poprzedzona wielotygodniowymi rozmowami a nawet negocjacjami, kiedy jedna ze stron jest za wzięciem kredytu a druga strona jest absolutnie przeciwko.

Czasami to kobieta jest stroną bardzo ostrożną, która obawia się kredytu i wszelkich zobowiązań finansowych, a mężczyzna bardziej skłonny jest zaryzykować. Jednak czy w przypadku kredytu można mówić o ryzyku – przecież jeżeli nie bierze się kredytu na mieszkanie to i tak trzeba gdzieś mieszkać czyli najczęściej wynajmować mieszkanie. No, chyba, że mieszkanie kątem u rodziców jest jakąś opcją. Najczęściej jednak trzeba płacić za najem i to duże pieniądze. Kalkulator zdolności kredytowej pomaga zobrazować wydatki w skali dłuższej, w skali wielu miesięcy i lat. Kalkulator pomoże też podjąć decyzję o przyznaniu kredytu.

Kredyt nie musi być ogromnym uwiązaniem i obciążeniem na wiele lat. Rozsądnie ustalone wysokości rat kredytu z pewnością przyczynią się do zdolności spłacenia całego zobowiązania. Warto też pamiętać, że ciągle się rozwijamy. Dziś być może nie zarabiamy zbyt wiele, ale w miarę upływu lat i przyrostu kompetencji, nasze stanowisko może zmienić się na zdecydowanie lepsze, a co za tym idzie, nasze zarobki mogą znaczącą wzrosnąć. Być może nawet w porozumieniu z bankiem spłacimy nasz kredyt znacznie wcześniej niż zakładaliśmy. Zawsze warto negocjować z kredytodawcą.

Standard